Prací prostředky patří mezi TOP produkty Eurony! Jsou UNIKÁTNÍ tím, že jsou velice účinné a přitom šetrné. Obstály ve velmi náročných testech zaměřených na kvalitu, na účinnost při odstraňování skvrn, na šetrnost k prádlu, k pračce a k životnímu prostředí.
- Jsou několikanásobně koncentrované = malý objem = velká vydatnost = velká úspora proti běžným výrobkům.
- Obsahují 20 – 25 účinných složek! (běžné prostředky pouze cca 10 složek)
- Jsou snadno biologicky rozložitelné. Neobsahují fosfáty, chlor, formaldehydy a perboráty, nejsou testovány na zvířatech.
- Neobsahují plnidla.
- Složení umožňuje kompletní vymáchání. Nezanechávají žádné dráždivé zbytky na prádle. Proto jsou vhodné zejména pro alergiky a ekzematicky
Plnidla
Jsou to příměsi zvyšující objem pracího prostředku (zákazník má pocit, že koupil výhodné velké balení). Do sypkých prášků se přidává hlavně sůl, soda, zeolity, jíl. Jedná se o velice špatně rozpustné látky = usazují se jak v oblečení, kde utlumují barvy, tak v pračce a v odpadních vodách. Plnidlem v tekutých přípravcích je voda (proto jsou lepší koncentráty, vodu si doplníte doma sami, nemusíte ji draze kupovat). Eurona plnidla neobsahuje, proto dávkujeme mnohem méně (máme vyzkoušeno, že na 7 kg pračku stačí pouze 30 ml prášku/20 ml gelu).
Efekt praní v Euroně nemusíme poznat hned po prvním praní. Než se vyperou nánosy plnidel z předchozích prostředků, trvá to někdy i 4 prací cykly. Dokonce se může stát, že po prvním praní “vylezou” staré skvrny, které byly ve vláknu překryty běžnými prášky. Buďte trpěliví.
Prací prostředky Eurony – nabídka je bezkonkurenčně široká!
Univerzální – ideální pro ty, kteří nechtějí řešit druhy tkanin a pracích prostředků. Pokud však chcete mít prádlo opravdu krásné, volte speciály.
Speciální – na bílé, barevné, černé – překvapí svou účinností. Prášek na bílé v sobě obsahuje bělicí složku z Agenta i s přídavkem TAED (modrá zrníčka), takže podporuje bělení prádla už od 40 °C (gel Agenta neobsahuje). Prášek/ gel na barevné pomáhá prádlu udržovat svou barvu a při dlouhodobém používání barvy opravdu ožívají. Gel na černé prádlo pomáhá udržovat tmavou barvu.
EcoMimi – NATURAL PRODUCT – ekologický prací program určený hlavně pro miminka (od narození) a osoby s hodně citlivou pokožkou. 100% biologicky odbouratelný. Obsahuje složky, které napadají různé typy špíny charakteristické pro dětské prádlo (biologické skvrny, skvrny od jídla, trávy, hlíny apod.). Tato řada je velice vhodná pro alergiky! Více v kapitole Baby care.
Speciální prostředky na sportovní oblečení a obuv (kód 1038), softshell včetně impregnace (kódy 1143, 1146), džíny a denim (kód 1039), oblečení a spací pytle s péřovou nebo syntetickou náplní (kód 1037), gel na ruční praní a cesty „Ručka“ (kód 1030), tekutý prací prostředek na praní vlněného a jemného prádla (kód 1008), prací prostředky na záclony.
Prášek nebo gel?
Prášky jsou obecně účinnější než gely. Pro co nejlepší výsledek používejte prášky na více znečištěné prádlo z bavlny a volte delší programy (minim. 1,5 hod). Gely jsou šetrnější, ale mají menší prací účinnost. Volte je na choulostivé materiály, jemné a vlněné prádlo, viskozu a syntetiku a na prádlo znečištěné jen mírně. Případně kombinujte s přípravky na skvrny.
POZOR: Eurona neobsahuje žádné zbytečné chemikálie, například ty, které zabraňují oddělení jednotlivých složek. Představte si vodu, olej a mléko. Pokud je pořádně neprotřepete, používáte ze začátku jednu složku a na konci jinou. Takže nezapomeňte před každým použitím (čehokoliv tekutého z Eurony) pořádně protřepat.
10 + 1 tipů pro čistě vyprané a voňavé prádlo
1. Vyčištěná pračka je základ. Jinak v ní totiž zůstane špína, vodní kámen, plíseň a hlavně plnidla, která se běžně přidávají do běžných prostředků. A to vše se pak může uvolňovat do prádla, které může být flekaté nebo může dokonce zapáchat. (více v kapitole Čistič pračky)
2. Prací prostředek ve speciální odměrce přímo do bubnu – prací prostředky od Eurony neobsahují plnidla, dávkuje se malé množství a jsou velmi lehké. Nemusely by se z šuplíku celé spláchnout. Proto dáváme prací prostředky do malé kulaté odměrky, tu do malého bubínku a celé vkládáme do bubnu pračky. Tím se zajistí postupné uvolňování prostředku a ani kapka nepřijde nazmar. Odměrka je po praní vždy prázdná a čistá, připravená na další použití. A šuplík také zůstane čistý. Gel vždy nejdříve důkladně protřepat!
3. Pereme bez předpírky Prací prostředky jsou velmi účinné a pokud máte na prádle přeci jen nějakou skvrnu, podívejte se do kapitoly „Skvrny“.
4. Pereme na dlouhý program – prostředky Eurony bsahují spoustu účinných složek, které potřebují pro svůj maximální efekt více času. Volíme minimálně 1,5 h, ale lépe ještě delší programy. Běžné prádlo pereme nejčastěji na 40 °C, ručníky a utěrky oporučujeme prát na 60 – 90°C. Tím, že jednou za čas vyperete na 90°C, vydesinfikujete si pračku od namnožených bakterií a plísní.
5. Neždímejte na vysoké otáčky – prací prostředky i aviváž obsahují změkčující složky a chrání vlákna oděvů. Pokud však budete ždímat na více než 800 ot./min, vlákna zbytečně poškozujete a vůně aviváže může být méně intenzivní.
6. Dodržujte dávkování – ač to může být nezvyk, nedávkujte více, než je doporučeno. Roztok v pračce by se nasytil a špína by se pak neměla z oblečení kam rozpustit. Naše osobní zkušenost – na 7 kg pračku stačí 20 – 30 ml pracího prostředku (záleží na tvrdosti vody, u měkké dávkujte méně).
7. Perte podle barev a podle materiálů – rozdělujte prádlo podle barev. A to nejen na bílé, barevné a černé, ale je vhodné prát např. červené a žluté zvlášť, modré a zelené zvlášť apod. Pokud máte málo prádla, pak perte alespoň světlé barvy zvlášť a tmavší barvy zvlášť. Jemné prádlo, svetry, zimní bundy nebo funkční prádlo na sport perte odděleně v prostředcích k tomu určených, lépe tak ochráníte vlákna jednotlivých materiálů.
8. Nepřeplňujte pračku – pračky jsou vyráběny s ohledem na úsporu vody a elektrické energie, což může být někdy až kontraproduktivní. Pračky napouští jen malé množství vody. Prádlo tak nemáš šanci se dobře vyprat a vymáchat. Dle nepsaného pravidla nechte nad prádlem prostor minimálně o velikosti dlaně.
9. Vyndavejte prádlo z pračky co nejdříve a sušte co nejrychleji – pokud necháte prádlo v pračce déle než dvě hodiny, pak začíná v pračce zatuchávat. Naplánujte si praní tak, abyste ho pověsili co nejdříve. Nevěšte ve vrstvách, ať uschne co nejrychleji.
10. Skvrny – s Euronou vypereme prakticky vše. Více se dozvíte v kapitole „Skvrny“.
Tip navíc – snadné žehlení
Pokud budete dodržovat ždímání na max. 800 ot./min a použijete aviváž Eurona, která obsahuje navíc kondicionér, pak eliminujete většinu žehlení. Rovně pověšené prádlo složte hned po uschnutí a máte ušetřený čas, který byste jinak trávili nad žehlením. Nebo můžete použít Pohotovostní tekutou žehličku, se kterou zvládnou žehlení i děti. Tekutou žehličku jen nastříkejte na zmačkané prádlo, uhlaďte rukama nebo prádlo vyvěste a nechte proschnout. Máme ji ve vůni Green a Black Grape.